Analiza oglądalności programów telewizyjnych – na czym to polega?

Często mówi się o tym, że jakiś program TV zdobył nowy rekord oglądalności, albo że stacja zdejmuje serial z anteny z powodu niezadowalającej oglądalności. Ale jak właściwie wygląda taki pomiar i czy jest on wiarygodny. Odpowiedź na te pytania zawiera w sobie telemetria – całkiem nowa dziedzina telekomunikacji, która szybko rozwija się ostatnimi czasy zarówno w kraju, jak i za granicą.

telewizor

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Badania telemetryczne są oparte na liczącej około 2000 osób grupie ankietowanych, które posiadają w domu urządzenia nazywane telemetrami. Przypominają one małe samochodowe radio, jednakże posiadają różne funkcjonalności, które umożliwiają analitykom stworzenie dokładnych zestawień zbiorów informacji na temat aktualnie oglądanych telewizyjnych programów. W ciągu nocy dane z telemetru są przesyłane do biura analityków zajmujących się ich przetworzeniem i w ten sposób powstają gotowe statystyki oglądalności. Trzeba zaznaczyć, że chociaż telemetria stanowi dziedzinę, która się dopiero rozwija, odgrywa ona wyjątkowo wielką rolę na rynku telewizji. Prezesi pojedynczych stacji kierują się analizami telemetrycznymi podczas podejmowania ważnych decyzji.

Czy jakiś TV program pozostanie na antenie lub zostanie zdjęty, czy pora jego nadawania zostanie zmieniona – wszystkie te sprawy są ściśle zależne od analityków telemetrycznych i ankietowanej grupy. Jeśli chodzi o samą grupę badanych, jest ona wybierana na podstawie informacji z GUS i obejmuje takie typy gospodarstw domowych, które w całości stanowią odzwierciedlenie społeczeństwa w państwie. Właśnie w ten sposób można stworzyć obraz przeciętnego użytkownika telewizora. Oczywiście system ten jest stawiany pod znakiem zapytania za zbyt małą grupę ankietowanych osób. Przeciwnicy zwracają także uwagę na fakt, że respondenci mogą zachowywać się sztucznie, wiedząc o byciu obserwowanym.

telewizor

Autor: tripleigrek
Źródło: http://www.flickr.com

W obecnych czasach najpoważniejsze wyzwanie dla telemetrii stanowi internet. Ludzie coraz częściej zamiast włączać telewizor, oglądają ulubiony program TV online. W Polsce zakłada się rozpoczęcie badania poziomu oglądalności niektórych programów telewizyjnych w sieci, jednakże jest to dopiero szkic projektu.

Jeżeli prezentowany artykuł daje Ci do myślenia, kliknij tu oraz ponadto zdobądź ważne info, które również są godne zauważenia.

W Stanach Zjednoczonych jednakże rozwiązanie to funkcjonuje już od dłuższego czasu i przynosi zadowalające efekty.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>