Czytanie konieczne dla postępu maluchów

Stajemy się społecznością która, czyta coraz mniej. A wszak czytanie bardzo pozytywnie oddziałuje na ludzki rozwój. Rozszerza zasób leksykalny, uczy samodzielnego rozumowania, lecz najlepsze jest to, że czytanie lektur to wielka przyjemność.

książki

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Czytając książki posiadamy możność rozwinąć wyobraźnię. Sami obsadzamy role, obmyślamy dalszy plan i zarządzamy fabułą. Dobra książka wzrusza i ożywia myślenie. Czytanie książek polepsza uzdolnienia językowe- szekspirowski.

Uczucie do książek powinno się zaszczepić maluchowi jak najwcześniej, zatem tak istotne jest czytanie książek potomkom. Czytanie poszerza doświadczenia lingwistyczne dziecka, kształtuje zasób leksykalny, uczy pokazywać myśli i poznawać metody mówienia. Im bogatszy język, tym sprawniejsze uzewnętrznianie swojego zdania, lepsza umiejętność przedstawiania uczuć i potrzeb. Czytanie książek poprawia zdolność samodzielnego rozumowania i formułowania pomysłów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Czytanie książek to jeden z najważniejszych metod relaksu. Podróż w świat fantazji przynosi wytchnienie i tak korzystną dzisiejszym pociechom ciszę, głównie po zbyt długim oglądaniu telewizji- poznaj informacje, czy graniu na komputerze.

Samodzielne czytanie wyrabia w dziecku wytrwałość i zdolność prognozowania. Trening brama treningowa samodzielnego czytania jest fragmentem mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu nastroju, w jakim nie wszystko musi być szybko, momentalnie. Polepsza postawę wytrwałości, koncentracji nad tym, co się wykonuje. Treść książki wielokrotnie staje się pretekstem do rozmowy z rodzicielami, czy rówieśnikami na istotne dla malucha zagadnienia.

Czytanie stosownych książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, względnie nadto zadziornych. Czytanie naucza empatii i wrażliwości.
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest konieczne dla rozwoju pociech. Na szczęście stanowi jedną z niewielu niezbędności życiowych, jaka jest jednocześnie przyjemna. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i uczuciowemu, również co najlepsze dla samego czytelnika, zapewnia wiele zabawy.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,