Ciekawe hobby – gra na instrumentach dętych

Wśród wielu modeli instrumentów muzycznych największe znaczenie mają dęte instrumenty, często zwane aerofonami. Jest ich najwięcej i posiadają bardzo ciekawą i długą historię. Wiele z nich wymyślono jako instrumenty używane przez rycerzy na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę informacyjną lub ostrzegawczą. Potem przez lata były dopracowywane i przygotowywane do używania w orkiestrach i teatrach. Obecnie po instrumenty dęte często sięgają zarówno muzycy w orkiestrach, w szczególności w orkiestrach dętych, jak również klasycy jazzu. Jak nazwa ich wskazuje, instrumenty dęte to grupa instrumentów, w jakich muzyka będzie powstawać w wyniku zadęcia.

Dzielą się na instrumenty blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy drewnianych obejmują między innymi różne odmiany fletów, zarówno podłużne, jak i poprzeczne, fagoty, saksofony i klarnety. Pośród instrumentów blaszanych znajdziemy przykładowo tuby, trąbki, puzony, a także nieco mniej znane waltornie, czyli rogi (możesz zamówić ten produkt online: dęte rogi).

Klawiszowe instrumenty mają najmniej chyba przedstawicieli i popularne wśród nich to organy, akordeon, czyli popularna harmonia, harmonijka ustna i klawiszowa.

Czy bez efektów chcesz znaleźć podobny serwis? Jeżeli tak, to uczciwie zalecam ten link (https://tablicowo24.pl/czym-pomalowac-tablice-korkowa-poradnik/) – to na 100% jest to, czego właśnie teraz potrzebujesz.

Niezwykle interesujące są także tuby. Tuby mają największe rozmiary wśród tej rodziny instrumentów, które świetnie będą uzupełniać skład orkiestry symfonicznej, ale dość popularne są także jako instrumenty do gry solowej. Tuba ma jednak swoje korzenie jeszcze w starożytnych wiekach. Poprzednikiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Jednak dopiero po opracowaniu wentylów w dziewiętnastym wieku, tuby zyskały swoją współczesną postać. Tuba jest złożona z długiej rury, wielokrotnie zawiniętej, skończonej z jednej strony ustnikiem, a z drugiego końca przechodzącej w czarę głosową. Jako ciekawostka, w każdy pierwszy piątek maja jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, czyli popularne rogi. Historia ich jest tak samo długa co poprzednio opisywanego. Waltornie mają swoich przodków w starodawnych instrumentach robionych z pustych zwierzęcych rogów, łodyg roślin lub drewna. I znowu przeróbki pozwoliły ostatecznie na udoskonalenie i użycie tego prymitywnego instrumentu w graniu muzyki (porównaj ceny w sklepach internetowych i kup taniej: akordeon dęty instrument).

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>