Fotografowanie jako zainteresowanie – co niewątpliwie trzeba wiedzieć

Fotografie to w dzisiejszych czasach nie tylko zarejestrowanie widzianego obrazu. Przez fotograficzne ujęcia można wyrazić swą osobowość tak, jak w innych dziedzinach sztuki – zrobić na przykład intrygujący portret, przepiękny krajobraz, interesującą aranżację lub scenerie miejskie. Nie bez przyczyny szczególnie popularna jest fotografia reportażowa.

Okazji jest wyjątkowo wiele i z tego powodu zdecydowanie warto z nich korzystać, gdy fotografia staje się autentyczną pasją. Aby jednak spełniać się w tejże dziedzinie, potrzebny jest nie tylko aparat – potrzebne są także

figurka

Autor: rodtuk
Źródło: http://www.flickr.com

interesujące idee, dobre oko i pewna wiedza na temat kadrowania, tonacji kolorystycznej ( także w fotografii b&w). Dlatego w przypadku kiedy fotografowanie staje się czymś innym, niż robieniem pamiątkowych zdjęć, niewątpliwie warto pozyskać tę wiedzę.

Aby rozpocząć, nie potrzeba inwestować od razu w sprzęt najwyższej półki – znakomitej jakości lustrzanki cyfrowe są nieocenione przeważnie dla osób zaawansowanych, doświadczonych artystów bądź zawodowych fotografów, mimo to żeby rozwijać swe kwalifikacje z pewnością warto sięgnąć po aparat świetnej jakości , jak również z doskonałą optyką. Do podstawowej nauki rzemiosła może się przydać nawet prosty kompakt. Od początku z pewnością warto poeksperymentować – robić fotografie z różnych perspektyw, w najróżniejszym oświetleniu. Przed nauką kadrowania w praktyce obowiązkowo należy zapoznać się z takimi pojęciami, jak przykładowo mocne punkty kompozycji. Dzięki znajomości zasad komponowania znacznie łatwiejsze jest wydobycie czegoś pięknego z rzeczy pozornie przeciętnych. Kolejne pojęcia istotne w optyce (i jakie mogą mieć silny wpływ na kompozycję) to tak zwana głębia ostrości – przykładowo w typowej makrofotografii przede wszystkim używa się niedużą głębię ostrości, co okazuje się także częstym zabiegiem przy portretach; z kolei większość miejskich pejzaży jest robiona poprzez szeroką głębię ostrości. Jest ona przeważnie regulowana przysłoną; z pewnością dobrze być świadomym, że zarówno parametry przysłony, jak i szybkość migawki mają bardzo istotny wpływ na rodzaj światła, która dostaje się do aparatu.

Fotografia to sztuka sklep plastyczny światła, do czego nawiązuje sama nazwa tejże dziedziny; przynosi ona wielu hobbystom wiele radości płynącej z dokumentowania otaczającej rzeczywistości , jak również jej oznak. Dlatego też niewątpliwie warto ją rozwijać przy obecnie występujących możliwościach technologicznych. Można się uczyć na bardzo przeróżne sposoby – na przykład przez przeróżne samouczki, zajęcia, edukację plastyczną, strony internetowe, plenery. Okazji jest wyjątkowo sporo i z tego powodu zdecydowanie warto z nich korzystać, żeby idealnie rozwinąć swe umiejętności.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>