Najlepszy sprzęt w góry

Gdy naszym hobby jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń powinniśmy mieć fachowo dopasowany sprzęt, który zapewni nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypraw.

Sprawdzony sklep górski jest w takim przypadku bezcenny. Ostatnio, o wiele zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wybierają się na wędrówki bez przygotowania. To nie warunki pogodowe i trudność szlaku są powodami tragedii. To ludzka głupota.

Polskie góry

Źródło: http://www.tatry.info/

Bo jak inaczej nazwać wybieranie się w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie dają podparcia stopie i nie mają żadnej przyczepności na skale. Albo, co zwykle zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy jeden mokry kamień i wypadek gwarantowany. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie runięcie w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wychodzi w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie zdając sobie sprawy jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które idą na spacer do jaskini bez latarki walther czołowej, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i trzymać łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią czytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przygotuj się do wyjazdu porządnie.

Najlepiej mieć jeden sprawdzony sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dobrać dobrze sprzęt. Dobrze jest na początku odwiedzić kilka miejsc, możemy także poczytać opinie w Internecie. Łatwo trafić na te strony, wystarczy tylko fraza „sklep górski Wrocław” wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już zdecydujemy, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które nosimy na co dzień, po długich wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Oczywiście buty nie mogą być zbyt luźne, bo wtedy mamy pewne skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do wspinaczki nie będą odpowiednie.

Jeżeli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak właściwie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować kolejnej pary. Jeśli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni sprawić sobie drugą parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” na pewno trafimy na najnowsze propozycje.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: kuchnia
Tagi: , , , , ,