Czy pogodę da się trafnie przewidzieć?

Zjawiska atmosferyczne, chociaż oglądane i odczuwane przez każdego człowieka niemal codziennie, nie są w 100 procentach wyjaśnione i niejednokrotnie dla sporej grupy ludzi pozostają zagadką. Dlaczego powstaje tęcza? Jak szybko uderza piorun Dlaczego pada grad? Pogodowe niewiadome od dziś z portalem pogodowym nie pozostaną już zupełną zagadką.

Bańka mydlana, łąka

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Chyba każdemu przynajmniej raz zdarzyło się nieźle zmoknąć wracając do domu, nieodpowiednio ubrać na pozornie chłodny wieczór albo powiesić pranie na godzinę przed ulewą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się jakiej temperatury możemy się spodziewać? Aby zminimalizować ilość zaskakujących sytuacji warto wejść na witrynę pogodową na której zawsze znajdziemy bieżącą prognozę pogody dla naszego regionu.

Przewidzieć pogodę na kolejny dzień to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej. Łatwiej o przewidzenie pogody na obu biegunach niż o dokładny opis Polskiej pogody.

Wpadł Ci w oko ten tekst? Jeżeli tak, to sprawdź także przydatne wskazówki (https://nierozerwalni.pl/malzenstwo/), które mają zbliżone dane na opisywany temat – jeśli masz chęć, to zbadać kliknij tutaj!

Bynajmniej nie musimy śledzić codziennych doniesień o spodziewanej temperaturze, stopniu wilgotności czy rodzaju zachmurzenia dla naszego obszaru, ponieważ gdy tylko chcemy poznać prognozę na następny dzień lub tydzień wystarczy jedynie zajrzeć na portal pogodowy gdzie znajdziemy aktualne i sprawdzone informacje.

Warunki związane z zachmurzeniem, średnia temperatura mierzona o różnych porach dnia, poziom wilgotności albo natężenie i rodzaj wiatru to tylko niektóre informacje prezentowane w nowym serwisie meteorologicznym. Zaledwie bardzo krótki opis wystarczy, by odpowiednio przygotować na wszystkie zjawiska atmosferyczne z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Siła wiatru, prognozowane opady albo ich brak, przewidywana liczba stopni Celcjusza oraz krótki opis – nieskomplikowany przepis na to by uniknąć codziennych meteorologicznych wpadek. Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem wystarczy tylko zarezerwować sobie chwilę i sprawdzić na jakie pogodowe niespodzianki powinniśmy się przygotować.

Dynamiczność cyrkulacji, duża siła wiatru oraz wiele zjawisk meteorologicznych to przede wszystkim przyczyny dla których próby zaprognozowania pogody na czas bardziej odległy niż pięć dni bardzo często nie mają odniesienia w rzeczywistości. Najwyższa, ponad 85 procent sprawdzalność prognoz pogody jest notowana właśnie dla przewidywań krótkookreskowych opracowywanychdla niedużych obszarów.
Nasza strefa klimatyczna powoduje, że znajdujemy się w zasięgu mapy ryzyka pogodowego. Co prawda, błotne ulewy czy trzesięnia ziemi będą dla nas czymś bardzo rzadkim jednak próba przewidzenia ścisłej temperatury, intensywności opadów czy siły wiatru sprawia, że dobrze sprawdzalne są jedynie prognozy na krótki okres dla wyznaczonego obszaru.

Rekordowe temperatury, rekordy siły wiatru czy różny stopień opadów, zdarzające się ostatnio coraz częściej nie pozostają bez wpływu na próby prognozowania pogody. I choć na co dzień nie musimy obawiać się aż tak mocnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze patrzmy na prognozę opracowaną najdalej na tydzień i dostosowaną do naszego regionu, bowiem jedynie meteorologiczne prognozy na maksymalnie 5-6 pokrywają się najbardziej z faktyczną pogodą.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>